Proč jsou nemovitosti v České republice tak drahé?

21. 04. 2019 18:34:34
Bydlení je základní lidská potřeba, člověk jednoduše potřebuje někde složit hlavu, když je znaven. Ale kde? Když i drobný byt ve větším městě pod milion korun nepořídí? Na tuto otázku neexistuje úplně jednovětná odpověď...

Plno nejen mladých lidí vyhlížející své první bydlení, napadne otázka, proč jsou nemovitosti tak neskutečně drahé. Bydlení je základní lidská potřeba, člověk jednoduše potřebuje někde složit hlavu, když je znaven. Ale kde? Když i drobný byt ve větším městě pod milion korun nepořídí?

Na tuto otázku neexistuje úplně jednoduchá odpověď, a proto o tom píšu tento článek.

1. Nemovitosti jsou drahé, protože je drahé je postavit

Nemovitosti staví lidi, lidská práce stále zdražuje (to je ten růst mezd, po kterém všichni toužíme), a proto zákonitě musí růst i ceny nemovitostí. Mimo lidskou práci zdražuje i materiál, doprava, ale hlavně i prodražení z důvodu všech různých regulací. Vyběhat stavební povolení na některé stavby v některých lokalitách trvá i 4 roky. I pro stavbu malého rodinného domku musíte splnit plno podmínek, od splnění energetické náročnosti, všech revizí až po měření radonu pozemku... To vše velkým dílem zdražuje výstavby.

2. Nemovitosti jsou drahé, protože peníze jsou levné

Posledních 7 let se nacházíme v období extrémně levných peněz. Úrokové sazby hypoték, spořících účtů a dluhopisů jsou stále ve srovnání s minulostí proklatě nízko.To motivuje lidi utrácet. Kdo by taky peníze spořil, když to nic nenese... to vede jak k všeobecnému zdražovaní, ale především k růstu cen nemovitostí. Lidé chtějí své úspory nějakým způsobem zhodnocovat.Češi jsou, co se týče investic stále hodně konzervativní ve srovnání se západem, a proto mají ve velké oblibě investování do nemovitostí.

3. Nemovitosti jsou drahé, protože jsou nesmyslně daněny

Daň z nabytí nemovitostí je ze své podstaty dost nesmyslná daň. Při každém prodeji nemovitosti musí kupující zaplatit 4 % daň. Při dalším a dalším prodeji se stále znovu a znovu platí.Trochu to i postrádá logiku, jelikož se často daněmi stát snaží snížit poptávku po daném statku (např. cigarety, alkohol atd.). To je trošku v rozporu s proklamacemi politických stran o dostupnějším bydlení. Nehledě na to že příjem pro stání kasu není z daně z nabytí nemovitostí nijak závratný. Pohybuje se kolem 1,5 %. Mimo tuto daň podléhají nemovitosti i dalším daním. Každoroční daň z nemovitých věcí, daň z pronájmu, daň z příjmu pokud nemovitost prodáte se ziskem a nesplníte časový test. To vše nemovitosti podstatně zdražuje.

4. Nemovitosti jsou drahé, protože je ekonomická konjunktura

Tohle je dost logický důsledek toho, že se nacházíme dlouhou dobu v ekonomickém růstu s minimální nezaměstnaností. Je to jednoduché, v současnosti všichni - co chtějí - mají práci a vydělávají peníze. Přirozeně lidé prahnout po kvalitnějším, větším a hezčím bydlení. To zvětšuje poptávku po nemovitostech a ceny rostou. Za krize to bude přesně naopak a možná s rychlejším průběhem. Ekonomika z nějaké příčiny zpomalí, firmy propustí určitý počet lidí a ti nebudou mít na to kupovat nové nemovitosti, možná naopak, někteří nebudou schopni splácet ani své stávající závazky a budou nuceni nemovitosti prodat, to bude velký tlak na pád cen nemovitostí, ale o tom tento článek není...

5. Nemovitosti jsou drahé, protože hodně lidí žije single

Žijeme průměrně v menších rodinách než předchozí generace, plno lidí žije samo, studenti často okupují dvě domácnosti najednou a tím pádem je potřeba více nemovitostí na trhu, to opět tlačí ceny nahoru

6. Nemovitosti jsou ve větších městech drahé, protože tam chce bydlet více lidí

To je trend z vyspělých zemí, lidi se sestěhovávají do větších měst. Mají tam více pracovních příležitostí, větší mzdy, studia, zajímavější využití volného času atd. To jsou všechno body, které přispívají k současným vysokým cenám.

Plno výše uvedených příčin je normálních a tržně obhajitelných. Některé ale uměle vytlačují ceny nemovitostí nahoru, ať už statní regulace, daně, nebo úroková a měnová politika ČNB. Proto jsem někdy dost skeptický, jestli politici opravdu chtějí dostupné bydlení. To se jednoduše příspěvkem na bydlení a obecními byty nevyřeší...

Autor: Jindřich Švihel | neděle 21.4.2019 18:34 | karma článku: 24.38 | přečteno: 1360x

Další články blogera

Další články z rubriky Ekonomika

Veronika Charvátová

Sexuální predátoři "V síti"

Děti stráví na internetu v průměru až 2 hodiny denně. Co tam dělají? Jaké nástrahy na ně číhají? Šokující informace, které se podařilo získat během 10 dnů, ti vyrazí dech.

21.5.2019 v 13:13 | Karma článku: 12.91 | Přečteno: 539 | Diskuse

Richard Neugebauer

Právo mít se lépe než v Německu

Jak se zbavit dluhů? Jak zařídit kvalitní potraviny? Jak se mít jako rodič na rodičovské dovolené stejně dobře jako dělník u pásu v Mladé Boleslavi? Čtěte.

21.5.2019 v 8:47 | Karma článku: 35.92 | Přečteno: 2580 | Diskuse

Jan Adamec

Británie na kolenou?

Z článků „nezávislých“ médií si může člověk pomyslet, že Británie je před bankrotem a Angličané už chtějí v EU zůstat, protože zjistili, že „naletěli“. Jaká je ale realita?

20.5.2019 v 18:08 | Karma článku: 28.74 | Přečteno: 857 | Diskuse

Libor Kovář

Jak zajistit dlouhodobý pravidelný výnos 5 – 7 % ročně nebo i více?

Pokud hledáte bezpečný přístav pro vaše volné prostředky a zároveň chcete, aby vám výnosy z vaší investice byly vypláceny pravidelně, máte v podstatě jen 3 možnosti. ...

20.5.2019 v 11:13 | Karma článku: 5.40 | Přečteno: 449 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Kterak léčit drahé bydlení až ke kolapsu

V posledních týdnech a měsících se všude mluví o krizi nájemního bydlení. Ceny bytů rychle rostou, s nimi i nájemné. Ceny se dostaly do nesmyslných výšin, přesto poptávka po nájemním bydlení roste. Čím to?

17.5.2019 v 8:00 | Karma článku: 48.14 | Přečteno: 16166 | Diskuse
Počet článků 1 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1360

Zdravím jsem Jindřich Švihel, mám zálibu v ekonomii, financích, nemovitostním trhu, udržitelném rozvoji a elektro-mobilitě. To jsou i téma, o kterých budu psát.

Najdete na iDNES.cz